09122828127

گچبری محراب

در ابتدا محراب به جهت نمایش دادن محراب در مساجد به وجود آمد و به دلیل این که نقطه توجهی برای نمازگزاران محسوب می شد مورد توجه هنرمندان نیز قرار گرفت و تبدیل به بخش مهمی از معماری ایرانی و اسلامی شد. بنابراین هنرمندان تمام تلاش خود را برای تزئین محراب انجام دادند. روند پیشرفت تزئینات محراب نشان دهنده تسلسل هنری را نشان می دهد و یکی از دلایلی که می توان روند پیشرفت را در این آثار مشاهده نمود قرار داشتن محراب در محیط سربسته و به دور از گزند باد و باران و دستکاری و ویرانی ها بوده است. در واقع می توان گفت تزئین محراب از جمله گچبری محراب نمایانگر هنر زمان خود می باشد.

گچبری محراب

گچبری از زمان های قدیم برای تزئینات ساختمان ها و عمارت های ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است و گچبری محراب نیز برای تزئین محراب تبدیل به هنری بی بدیل شد و همواره تحولات و پیشرفت هایی در این زمینه توسط هنرمندان رخ داد.

تاریخچه مختصری از گچبری محراب

با توجه به مطالعاتی که در زمینه تزیین محراب انجام شده است توجه به تزئین محراب از قرن سوم هجری آغاز شد و نمونه آن هم می توان در مسجد جامع نایین مشاهده نمود که در این مسجد خبری از گچبری های ظریف محراب نیست و گچبری محراب با عمق زیادی انجام شده است. ولی گچبری محراب به شکل ظریف و پیچیده را می توان در دوران سلجوقیان مشاهده نمود. که در این زمان با گچبری هایی مفصل و ظریف به همراه کتیبه هایی اطراف محراب را پوشش می دادند. در این زمان معمولاً برای بخش بالایی محراب حاشیه بیشتری در نظر گرفته می شد و با نقش های درشت تری از گچبری محراب پوشش داده می شد.

هم اکنون نیز بسیاری از هنرمندان با تجربه بسیار زیادی که در زمینه گچبری دارند اقدام به گچبری محراب کرده اند و نقوشی معنوی را خلق می نمایند.

شرکت بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی صفرزاده با بهره گیری از هنرمندانی با تجربه اقدام به گچبری محراب با آخرین متد روز برای مساجد و اماکن مذهبی نموده است.

1مجموع 2 محصول
1مجموع 2 محصول
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :